Ukulele

Vydáno
Komentáře 0

Ukulele nebo také uke je havajský hudební nástroj. Má obvykle 4 struny a podobá se malé kytaře. 
Vyrábí se ze dřeva, levnější z plastu. Dražší ukulele jsou vyrobena z exotického tvrdého dřeva, jako je například mahagon nebo z havajského dřeva, kterému se říká koa. 

Typické ukulele má tělo stavěno stejně jako malá akustická kytara. Můžeme jej ale také často vidět i v nestandardních tvarech. 
Vyrábí se ve čtyřech velikostech: sopránové 53cm, koncertní 58cm, tenorové 66cm a baritonové 76cm.
Cena sopránového ukulele se pohybuje kolem 1000,- Kč.

Historie
Uke zřejmě vzniklo na Havaji v 80. letech 19. století. Existují dva výklady názvu nástroje: „skákající blecha“ anebo „dar, který přišel jsem“. Tyto dva názvy pocházejí z toho, že lze slovo „uku“ psát jako „uku“, což znamená v havajštině dar, nebo jako „‚uku“( s apostrofem před hláskou u), což označuje havajsky blechu. Apostrof se v mluveném jazyce vyjádří tzv. hrdelním zvukem při vyslovení první hlásky slova. Slovo „lele“ znamená v havajštině přicházet, ale také létat i skákat.
Ukulele získalo obrovskou popularitu ve Spojených státech na počátku 20. století a odtud se rozšířilo po celém světě. 

Ladění
Ukulele lze ladit různě. Sopránová a koncertní ukulele bývají laděna standardně v C (G-C-E-A), případně D (A-D-F#-H). Tenorové a baritonové kromě ladění C může být naladěno (D-G-H-E), což odpovídá ladění 4 nejvýše položeným strunám na kytaře.
V C ladění je struna G naladěna o oktávu výše, struny tedy nejsou uspořádány od nejnižší po nejvyšší.

Způsob hry
Ukulele není kytara, takže se na něj hraje trochu odlišným způsobem. U ukulele se brnká zhruba v místě kde končí tělo a pokračuje krk, v tomto místě zní totiž nejlépe. K brnkání se nepoužívá kytarová špetka, ale pouze ukazovák. 
Když sedíte měli byste mít ukulele opřené o stehno a z horní strany na něj lehce přitlačovat předloktím. Při hře využíváme jen zápěstí. 

Akordy pro C ladění

Autor
Kategorie Hudebka

Komentáře

Tento článek zatím nemá komentáře.

Komentář

Vložte komentář. Pole označená * jsou povinná. Před odesláním komentáře si musíte prohlédnout jeho náhled.