Bawu

Vydáno
Komentáře 0

Bawu je tradiční čínská bambusová flétna původem z Yunnanu. Na bawu se hraje podobně jako na příčnou flétnu, ale existuje také vertikální bawu, na které se hraje jako na zobcovou flétnu. Zvuk u Bawu produkuje kovový plátek umístěný v náústku. Nástroj je tedy vlastně plátkový, zvukem se podobá klarinetu. Tradiční bawu má rozsah jen něco málo přes oktávu, moderní má rozšířený rozsah na dva a půl oktávy.

O původu bawu se vypráví legenda o dvou mladých lidech dívce Mei Wu a chlapci Ba Chong z kmene Hani, kteří se do sebe zamilovali. Jednoho dne však unesl dívku démon, odřízl ji jazyk a uvěznil v horách. Dívka poslechla radu ptáků, že bambus může mluvit. Udělala si flétnu z bambusu a vylévala své neštěstí hrou na ni. Vesničané uslyšeli smutnou melodii, dívku našli a zachránili a démona zabili. Nakonec byla svatba :-). Od té doby se bawu také říká mluvící nástroj.

Bawu se vyrábí nejčastěji v ladění G a F. Ladění F odpovídají tóny při postupném odkrývání dírek C D E F G A C D (s nízkým A). Délka bawu ladění F je 50 cm.

Kromě základních tónů se mi podařilo z vertikálního bawu vyloudit i jiné tóny – je uvedeno v tabulce níže. Hra na čínskou flétnu je poměrně snadná. F bawu nejhlasitěji hraje v rozsahu C – A, mimo tento rozsah zní slaběji.

Z typických technik hry na bawu se používá ohýbání a klouzání – pomalé otevírání a zavírání tónů prstem nebo prsty a vibrato – rychlé kmitání prstem.

Bawu lze koupit od 500,- Kč.Zvukové ukázky:


Autor
Kategorie Hudebka

Komentáře

Tento článek zatím nemá komentáře.

Komentář

Vložte komentář. Pole označená * jsou povinná. Před odesláním komentáře si musíte prohlédnout jeho náhled.